Impozit pe venit de la vanzarea casei in Causeni

18 марта 2017 2565

Buna ziua! Locuiesc in or.Causeni. Am vindut o casa veche si pe banii obtinuti din vanzare in loc am procurat un apartament. In asa caz sunt obligata sa achit impozit pe venit sau nu? Mi-a venit de la inspectoratul fiscal o scrisoare sa achit suma de 300 de euro impozit pe venit. Mi se pare suma nu e reala. Statul, in loc sa ajute familii tinere, ne ia impozite uriase.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

Faptul ca ati cumparat un apartament din banii proveniti de la vanzarea casei, din pacate, nu inseamna ca nu trebuie sa platiti impozit.
Impozitul pe venit se plateste in functie de marimea venitui.
Daca casa a costat 100.000 lei si ati vandut-o cu 100.000 lei, atunci venitul si, respectiv, impozitul este zero.
Daca... mai detaliat ati vandut casa cu 120.000 lei, atunci aveti un venit de 20.000 lei. La vanzarea casei, se impoziteaza numai 50% din venit, adica se for impozita numai 10.000. Asta se numeste impozit pe crestere de capital. Impozitul este de 7% si 18% (ca la salarii).
Despre modul cum se impoziteaza vanzarea casei mai cititi aceasta postare:
http://yavo.md/raspunsuri/v/vinzarea-cumpararea-imobilului-in-rm

18 марта 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Buna ziua,
daca acea casa pe care ati vinduto era locuinta Dvs de baza, adica acolo aveati domiciliu, atunci venitul obtinut in urma vinzarii acelei case este neimpozabil !
Este expres prevazut la art. 20 Cod Fiscal:
”Articolul 20. Sursele de venit neimpozabile
y3) veniturile obţinute de persoanele fizice rezidente (cetăţeni ai Republicii... mai detaliat Moldova şi apatrizi) de la înstrăinarea locuinţei de bază; ”
Totodată, art. 40 alin. (6) Cod Fiscal prevede: (6) Creşterea sau pierderea de capital provenită din vînzare, schimb sau din altă formă de înstrăinare a locuinţei de bază nu este recunoscută în scopuri fiscale.

20 марта 2017