În caz de accident rutier persoana vinovată e obligată prin lege să achite despăgubiri de natură morală victimelor care au avut de suferit leziuni ușoare?

30 июня 2017 378

Perzind control automobilul in curba, am esit pe contrasens, lovind un microbuz de rută cu pasageri în interior! În urma impactului au suferit șoferul și două persoane! Expertiza medico-legala a stabilit că au leziuni ușoare! Tinind cont că e acident - pot fi impus să achit despăgubiri de ordin moral și material?( Revista tehnică,asigurarea RCA, erau valabile, în singe nu avem alcool).
Ms. anticipat!

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Da , victimele contraventiei pot depune o actiune in instanta de judecata cu privire la incasarea prejudiciului moral! Prejudiciul material (conform vatamarilor - asistenta medicala si etc) cad pe seama asiguratorului!
Succese

30 июня 2017
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Da, orice persoana care se considera vatamata si lezata intr-un drept, poate cere prin intermediul instantei de judecata prejudiciul moral, iar instanta indiferent de cererea persoanei vatamate, la intima ei convingere ofera suma de bani pentru prejudiciul moral atit cit considera ea a fi necesar.

Obligaţia de reparaţie a prejudiciului moral... mai detaliat cauzat de un izvor de pericol sporit îi
revine persoanei care posedă izvorul de pericol sporit în baza dreptului de proprietate ori în alt
temei legal sau persoanei care şi-a asumat paza izvorului de pericol sporit.
Prin prisma art.219 alin.(4) CPP, paguba morală va fi încasată de la persoana condamnată
pentru săvîrşirea infracţiunii şi nu de la proprietarul izvorului.
Posesorul izvorului de pericol sporit nu răspunde pentru prejudiciul moral dacă
demonstrează că izvorul de pericol sporit a ieşit din posesiunea lui ca urmare a acţiunilor ilicite
ale unor terţi. În acest caz, răspunderea îi revine persoanei care a dobîndit în mod ilicit izvorul de
pericol sporit. În măsura în care posesorul izvorului de pericol sporit este vinovat de faptul că
izvorul a ieşit din posesiunea sa, el va răspunde pentru prejudiciu în mod solidar cu persoana
care l-a dobîndit în posesiune în mod ilicit.
Prejudiciul cauzat posesorilor izvoarelor de pericol sporit ca rezultat al infracţiunii se
repară potrivit dispoziţiilor art.1398 Cod civil.

Izvorul de pericol sporit in speta dvs fiind automobilul.

Acestea rezulta din prevederile HOTARIRII PLENULUI CURŢII SUPREME DE JUSTIŢIE A REPUBLICII MOLDOVA Cu privire la aplicarea de către instanţele de judecată a legislaţiei ce reglementează repararea prejudiciului moral. PUNCTUL 10 ( http://jurisprudenta.csj.md/search_hot_expl.php?id=81 ) .

30 июня 2017