In ce caz se achita suma asigurata de asigurator?

25 февраля 2018 58

Buna ziua. Am nevoie de o mica consultatie in domeniul juridic referitor la asigurarile din Moldova. In cazul in care o persoana fizica plecind peste hotare, la vama, la iesire din R.M isi face asigurare de sanatate peste hotare, achita prima de asigurare si avind la mina polita de asigurare cu suma asigurata 30.000euro (stipulata in contract) paraseste tara si in perioada asigurata decedeaza intr-un accident neprevazut. INTREBAREA: Asiguratorul este obligat sa achita suma asigurata?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Sergiu Costin
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua, Rodica.
te informez ca Asiguratorul achita suma asigurata de 30 000 Euro, daca nu exista alte cheltuieli, precum (repatrierea, serviciile de ambulanta, spitale alte servicii) legate de deces.
In caz contrar va fi achitata doar diferenta din 30 000 Euro.
Daca mai ai intrebari din Asigurari, poti sa te adresezi.

1 марта 2018

Toate cheltuielile au fost suportate de parintii decedatului,in acest caz asiguratorul este obligat sa achite suma asigurata sau poate eschiva de la raspundere prin punctele stipulate in contract ,precum ca asiguratorul asigura doar cheltuielile de repatriere in caz de deces?!

1 марта 2018