În ce circumastanțe se aplică amendă maximă pentru parcare neregulamentară?

25 июля 2023 3

Bună ziua. Mi-a fost evacuată mașina chiar din spatele blocului, unde nu încurca nimănui, motivul invocat de agent fiind că drumul are mai puțin de 6 metri lățime (chiar dacă drumul are 6.5-6.8 metri lățime) și a primit un apel că automobilul meu creează incomodități. Am încercat să-i explic agentului că automobilul nu era parcat regulamentar, nu este niciun indicator care ar interzice parcarea. Cu toate acestea, agentul mi-a aplicat amendă maximă, de 1.500 lei. În ce circumstanțe se aplică amenda maximă și cum îmi pot recupera banii cheltuiți pentru evacuator, taxi, timp pierdut etc.?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Agentul constatator după propriul moft aplica sancțiune maximă sau minima.

Dvs puteți contestata procesul verbal întocmit împotriva Dvs și cere anularea acestuia dacă considerați ca este neîntemeiat și ulterior veti putea solicita și recuperarea cheltuielilor suferite.

25 июля 2023