In ce contract se incadreaza?

16 февраля 2017 51

O persoana fizica investeste o suma de banii in SRL. Rezultatul este obtinerea de procent pe care srl dobindeste in activitatea de vinzari, 50/50. Nu exista nici un bun garant - nu e leasing, nici investitii - pentru ca trebuie sa existe bunul.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

Daca investitorul nu dobandeste cota de participare in capitalul SRL, atunci transmiterea banilor de catre persoana fizica SRL-ului seamana cel mai mult cu un imprumut. Nu este foarte reusita constructia juridica de a acorda un imprumut in schimbul unui procent din vanzari de la exploatarea comerciala a bunului (co-)finantat.

17 февраля 2017