In ce instanta de adresat?

21 августа 2018 22

Buna ziua. Am nevoie de o consultatie in baza codului muncii. Am asa o intrebare: persona X este angajata ilegal in campul muncii (lipseste conctractul de munca), in calitate de profesor, fiind in realitate student.
1) Ce lege i se contravine acestei persoane si companiei date?
2) In ce instanta trebuie de adresat pentru a solutiona aceata incalcare de lege?
3) Ceva sugestii in baza acestui caz?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Sesizați Inspecța Muncii iar în plângere indicați absolut toate aceste circumstanțe, Inspecția urmând să analzeze cazul și să sancțoneze prin urmare persoanele care au comis ilegalități.

21 августа 2018