In ce mod se fac reținerile din salariu, daca a fost efectuata revizia si s-au depistat neajunsuri?

16 июня 2017 75

Persoana a activat un an la farmacie ca farmacist vinzator, cind s-a angajat nu a fost efectuată revizia în farmacie pu a arata ca nu sunt datorii, dupa aproximativ 8 luni se efectuiaza o verificare de catre manager si se stabileste un neajuns de citeva zeci de mii de lei, acum 2 luni a activat fara ca sa-i achite salariul, in cont la datoriile acumulate (tipa). La aceiasi farmacie activeaza 2 persoane, una dintre care de mai mulți ani, la angajare cealalta persoana activa.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Samovolnicie tipica pentru retelele mari !
Cerere angajatorului si ulterior in instanta de judecata pentru neachitarea salariului + penalitati+cheltuieli pentru asistenta juridica !

17 июня 2017
Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Conform art.148 Codul Muncii salariatului i se aplica retinerea salariului,doar prin ordin, decizie a angajatorului :
d)Pentru repararea prejudiciului cauzat angajatorului!
art.338 prevede :
f) salariatul raspunde material pentru prejudiciul cauzat angajatorului!
Este clar ca in situatia data nu sunt aplicabile prevederile mentionate si retinerea a fost efectuata ilegal!
Pina la adresarea... mai detaliat cererii solicitati prezentarea ordinului sau a deciziei de aplicare a retinerii!
Succese

17 июня 2017