In masa rezervei succesoriale intra patrimoniul defunctului inclus in Contractul de instrainare a bunurilor cu conditia intretinerii pe viata?

17 мая 2017 41

Sunt mostinator rezervatar. Intrebarea este: In masa rezervei succesoriale intra patrimoniul defunctului inclus in Contractul de instrainare a bunurilor cu conditia intretinerii pe viata?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Carolina Dogaru
  • Студент

Doamna Natalia,

Nu ați precizat cine a încheiat Contractul de întrăinare a bunurilor cu condiția întreținerii pe viață. Concluzionez că acesta a fost încheiat între defunct (beneficiarul) și o terță persoană (dobînditor).

Vă comunic că în baza contractului de înstrăinare a bunului cu condiţia întreţinerii pe viaţă, o parte (beneficiarul întreţinerii) se... mai detaliat obligă să dea celeilalte părţi (dobînditor) în proprietate un bun imobil sau mobil, iar dobînditorul se obligă să asigure beneficiarului întreţinere în natură – locuinţă, hrană, îngrijire şi ajutorul necesar pe timpul cît va trăi, precum şi înmormîntare. Astfel, dacă dobânditorul și-a executat condițiile contractuale acestuia îi revine în proprietate bunul imobil sau mobil al beneficiarului (în cazul dvs. - defunctul).

În concluzie, bunul mobil/ imobil obiect al contractului de înstrăinare a bunurilor cu condiția întreținerii pe viață nu intră în masa rezervei succesorale.

17 мая 2017