In privinta unei firmei de creditare

11 марта 2018 99

Am luat un credit de 9.000 de lei de la o firma de creditare. Cu parere de rau nu am achitat o luna. Conform contractului, l-au reziliat si dosarul este la o firma de colectare a datoriilor. Din acesti 9.000 am achitat 5.000, dar procente cresc si acum ei vor 22.000 de lei. Cum sa procedez, unde sa apelez? M-am adresat unui avocat, care mi-a spus ca acest contract e foarte incurcat si daca dau la politie, pot demonstra escrocherie.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Margarita,
Tot ce este posibil ca acest contract să prevadă o anumită penalitate și totodată și dobândă de întârziere.
Ar fi cazul de verificat dacă în contract este prevăzute clauza privind ordinea efectuării plăților.
De asemenea, se poate de menționat că penalitatea nu poate depăși însăși mărimea datoriei. Mai mult ca atât... mai detaliat clauza penală poate fi redusă în temeiul art. 630 Cod civil al RM.

Solicitați de la organizația de microfinanțare(creditor) să vă ofere un calcul desfășurat al tuturor plăților pe care vi le solicită de la dvs.

Reieșind din cele spuse de către dvs aici nu văd vreo componență de infracțiune, mai curînd e o chestiune de calcul și de respectare a prevederilor contractuale, a legislației privind protecția drepturilor consumatorilor și a codului civil.

12 марта 2018