In procesul verbal scrie ca 18 u.c. = 900 lei

19 мая 2017 65

In procesul verbal cu privire la contravenție este scris Articolul 34(1): o unitate contravenționala este egala cu 20 lei. Dl ofiter de patrulare a scris in procesul verbal 18 u.c. = 900 lei. Cum se poate de contestat

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Mihail.

Pe 16 martie 2017 a intrat în vigoare modificarea prin care textul „20 de lei” de la art. 34, alin. (1) din Codul contravențional s-a substituit cu textul „50 lei”.

Puteți găsi aici versiunea actualizată: http://www.legis.md/cautare/rezultate/98848

Astfel, o unitate convențională e egală cu 50 de lei.

O zi bună.

20 мая 2017