Incalcarea contractului de colaborare in domeniul IT

31 марта 2020 36

A fost intocmit un contract intre doua pestoane juridice pe 25 noiembrie, pe 90 de zile lucratoare pentru realizarea unui proiect web. Eu activez ca persoana fizica pe baza contractuala intre fondatorul companiei si mine. La fel, activez pe baza procurii cu dreptul de a prezenta interesele companiei in toate instantele.
La moment a aparut un conflict, partial din vina noastra, si as dori sa aflu ce se poate de facut.
Dupa incheierea contractului, noi am primit un avans la timp. Trebuia sa realizam prima parte de lucrari. Eu, ca executor, am nimerit la aceasta etapa in accident, am confirmare si investigatiile medicale. Avand diabet si alte complicatii, nu am putut activa. Nu am prevenit clientul despre situatia intervenita. Dar a doua zi dupa accident am discutat la telefon si am explicat totul verbal. Totul era inteles. Greseala mea a fost ca in forma scrisa nu am explicat motivele si nu am indicat perioada. Peste trei saptamani am revenit la lucru si am continuat procesul. La sfarsitul lunii, ne-au propus alt oficiu in cladire, respectiv am predat oficiul vechi, dar peste o luna (perioada in care am tot asteptat sa ni se puna la dispozitie noul oficiu) am revenit in oficiul vechi. Eu la fel in forma verbala am discutat cu clientul. Din aceste motive, nu a fost posibil sa prezentam etapele realizate. Pe 24 februarie, am primit o notificare in sensul ca noi incalcam contractul. Pe 30 martie am primit iarasi mesaj pe posta electronica (in contract e indicat ca toata comunicarea se efetuiaza pe email) in care clientul cere avansul inapoi, pana la sfarsitul termenului contractului (2 aprilie), desi in contract e indicat ca in asa caz avem 7 zile la dispozitie. In afara de asta, clientul ne previne ca ne va da in judecata cu acuzatia de escrocherie, folosirea banilor lor in scopul nostru, daune economice (pierderea venitului potential din cauza lipsei banilor pe contul lor), plus daune morale.
Mai mentionez ca de la mijlocul lunii martie cladirea in care avem oficiu e inchisa (din cauza pandemiei) si activam de acasa.

Este corect dpdv legal ce face clientul? Ce raspundere ducem noi, daca proiectul este aproape de finalizare, chiar daca au fost facute mici greseli din partea noastra?

Multumesc anticipat!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Depinde foarte mult de modul in care este formulat contractul intre voi.
In general, avansul trebuie sa fie restituit.
Daca aveti nevoie de asistenta cu plata, pot sa ma uit peste contract.
Contactati-ma la adrea de email.

30 апреля 2020