Încetarea contractului de munca a unui cetățean străin

27 сентября 2019 22

As dori consultatie in legătura cu o situație din fotbalul moldovenesc. Un prieten de-al meu din Columbia a semnat contract de munca cu un club de fotbal din Chisinau pe o perioada determinata. Acum, după nici 5 luni complete, antrenorul și președintele clubului au informat jucătorul străin despre desfacerea contractului de munca, fără a îndeplini condiția de preaviz de o luna pentru desfacerea contractului și fără a-i achita despăgubiri jucătorului in cauza, in afara de 200 euro care nu valorează nici măcar 50% din costul biletului retur pentru țara sa de origine.
Rog o consultatie juridică asupra acestei situații. Care sunt pașii următori pentru a obține cel puțin banii pentru biletul de avion, dacă nu despăgubire materială și morala?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna!

Urmează a fi analizate toate circumstanțele cazului pentru a se oferi o consultație.
Descrieți pe deplin toate circumstanțele concedierii fotbalistului respectiv.

28 сентября 2019