Incident produs intr-o institutie scolara

20 марта 2023 86

Salut! Am cateva intrebari in legatura cu o situatie ce a avut loc la scoala. Un elev se juca cu stiloul, in timpul pauzei, in sala de clase. Stiloul fiind probabil de calitate nu prea bună, cerneala din acesta a lasat pete pe hainele altor elevi lasate pe spetezele scaunelor. Copilul nu a facut-o in mod intentionat. Cine si in ce masura poarta raspundere? Care ar trebui sa fie procedura? Locul hainelor de exterior n-ar trebui sa fie in vestiar? Si cum se stabileste suma care urmeaza a fi despagubita pentru un articol vestimentar aflat in bune conditii, dar oricum deja purtat? Parintii care isi trimit copiii la scoala, unde riscul de a se produce diferite incidente e mare, imbracati in articole vestimentare scumpe, nu-si asuma riscul? Va multumesc.

Комментарии юристов 5

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Silvia.
Codul civil prevede:
Articolul 2008. Răspunderea pentru prejudiciul cauzat de un minor care nu a împlinit 14 ani

(1) Prejudiciul cauzat de un minor care nu a împlinit 14 ani se repară de părinţi sau de tutorii lui dacă nu demonstrează lipsa vinovăţiei lor în supravegherea sau educarea minorului.
Articolul 19.... mai detaliat Repararea prejudiciului

(1) În condițiile legii, persoana lezată într-un drept al ei sau într-un interes recunoscut de lege poate cere repararea integrală a prejudiciului patrimonial și nepatrimonial cauzat astfel.

(2) Se consideră prejudiciu patrimonial cheltuielile pe care persoana lezată le-a suportat sau urmează să le suporte la restabilirea dreptului sau interesului recunoscut de lege încălcat, distrugerea sau deteriorarea bunurilor sale (daună reală), precum și profitul ratat ca urmare a încălcării dreptului sau interesului recunoscut de lege (profit ratat).
(5) Repararea prejudiciului presupune repunerea persoanei lezate în situația în care s-ar fi aflat dacă prejudiciul nu se producea.

21 марта 2023

Multumesc pt raspuns, dar e unul foarte general.

21 марта 2023
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Legea prevede la general.
La particular:
Dacă minorul a adus un prejudiciu atunci acest prejudiciu trebuie reparat de către părinţi fie prin remedierea prejudiciului (curăţarea hainelor), fie prin înlocuire cu un bun de aceiaşi calitate şi cantitate, fie prin compensarea costului acestor bunuri.

21 марта 2023

Mulțumesc

21 марта 2023
Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua. După părerea mea, părinții nu trebuie de atras la răspundere materială în acest caz, or atât timp cât se află în instituția școlară, profesorii sunt responsabili de vegherea lor. Mai mult, e un incident nu așa grav, iar prețul îmbrăcămintei nu poate fi cunoscut din moment ce nu... mai detaliat deține bon de plată.

21 марта 2023