Indemnizatia de 15 % la eliberarea functionarului public

6 ноября 2023 3

Buna ziua. Lucrez la primarie din anul 1983. Am fost aleasa ca secretar a Sovietului satesc. Am iesit la pensie ca funtionar public in anul 2018. Atunci mi-a fost platit aceasta indemnizatie pentru perioada 2000-2018. Atunci mi s-a spus ca doar incepand cu anul 2000 suntem functionari publici. Acum vreau sa ma eliberez din functie. Va rog frumos sa-mi explicati daca am dreptul sa primesc indemnizatia amintita pentru perioada 1983 - 2000?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna d-na Zinaida, eu am o propunere, ca să mergiți din ușă în ușă, eu vă propun să întocmiți o cerere oficală la CNAS-l din raza de domicilu și să puneți întrebarea dată lor, care vor fi demni să vă comunice, ce și cum.

6 ноября 2023
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Doamna Zinaida.
Cu părere de rău, nu cred că o să vă acorde indemnizaţia respectivă pentru perioada 1983-2000.
Legea 158/2008 prevede:
Articolul 42. Garanţiile sociale
(3)...În cazul în care funcţionarul public a primit indemnizaţia unică în condiţiile specificate în prezentul alineat şi continuă să activeze în serviciul public sau... mai detaliat în cazul reangajării în serviciul public, la încetarea raporturilor de serviciu sau în cazul pensionării în timpul exercitării funcţiei publice, indemnizaţia unică i se va acorda în mărimea cuvenită pentru anii compleţi de vechime în serviciul public DUPĂ perioada pentru care a fost achitată indemnizaţia unică anterioară.

Astfel, dumneavoastră aţi primit până la 2018, urmează să primiţi de la 2018
mai departe.

8 ноября 2023