Indemnizatia lunara dupa nastere

8 февраля 2018 119

Buna! Am o nelamurire in privinta acordarii indemnizatiei lunare sotiei gravide care este somera, iar sotul este angajat oficial in campul muncii. Am citit un articol in care s-a scris despre modificarile introduse de Guvern la legea in cauza, prin care a fost amânată conditia ca sotia sa aiba nelucrate 9 luni si mai mult inainte de nastere pentru a beneficia de ajutor material in baza soțului angajat. Sotia mea face doar 8 luni la momentul nasterii de când a fost eliberata din functie. Intrebare - este posibil de beneficiat de ajutoare lunare garantate de stat la nasterea copilului in baza sotului angajat daca sotia are doar 8 luni nelucrate la momentul nasterii? Sau in caz contrar, calculul se va face doar pentru sotie. Va multumesc !

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
Ecaterina Pînzari
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Soţia care se află la întreţinerea soţului asigurat beneficiază de indemnizaţie de maternitate dacă, la data acordării concediului de maternitate, nu este angajată în cîmpul muncii, fapt confirmat prin carnetul de muncă sau prin declaraţia scrisă pe proprie răspundere că nu realizează venit asigurat şi nu este persoană asigurată de... mai detaliat riscul respectiv.
Femeile asigurate au dreptul la indemnizaţie de maternitate indiferent de durata stagiului de cotizare.

Soţia aflată la întreţinerea soţului asigurat beneficiază de dreptul la indemnizaţie de maternitate în cazul în care soţul confirmă un stagiu total de cotizare de cel puţin 3 ani sau de cel puţin 9 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei producerii riscului asigurat.

8 февраля 2018
Ecaterina Pînzari
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Se consideră că soţia se află la întreţinerea soţului asigurat, dacă pe parcursul a 9 luni consecutive, premergătoare lunii acordării concediului de maternitate, nu a fost angajată și asigurată obligatoriu sau dacă şi-a pierdut statutul de asigurat în această perioadă din motive ce nu i se pot imputa precum:

lichidarea unităţii... mai detaliat sau încetarea activităţii angajatorului persoană fizică;
reducerea numărului sau a statelor de personal din unitate;
constatarea faptului că salariatul nu corespunde funcţiei deţinute sau muncii prestate din cauza stării de sănătate, în conformitate cu certificatul medical;
schimbarea proprietarului unităţii (în privinţa conducătorului unităţii, a adjuncţilor săi, a contabilului-şef);
refuzul salariatului de a fi transferat la o altă muncă pentru motive de sănătate, conform certificatului medical;
refuzului salariatului de a fi transferat în altă localitate în legătură cu mutarea unităţii în această localitate.
Acest fapt trebuie să fie confirmat prin carnetul de muncă şi prin declaraţia scrisă pe propria răspundere că nu este persoană asigurată.

8 февраля 2018
Ecaterina Pînzari
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

De indemnizaţie lunară pentru creşterea copilului beneficiază, la cerere, opţional: unul dintre părinţi, bunelul, bunica, o altă rudă care se ocupă nemijlocit de îngrijirea copilului, precum şi tutorele, dacă sunt persoane asigurate şi îndeplinesc condiţiile de realizare a stagiului de cotizare.
În cazul în care beneficiarul de indemnizaţie pentru creşterea copilului... mai detaliat îşi reia activitatea în condiţiile timpului de muncă integral înainte de expirarea concediului pentru îngrijirea copilului sau se angajează la o altă unitate, indemnizaţia stabilită se suspendă şi se stabileşte celuilalt părinte, unui bunel/bunică sau altei rude care se ocupă nemijlocit de îngrijirea copilului, dacă are stagiu de cotizare.

În cazul în care mama sau tata (beneficiar de indemnizaţie) îşi reia activitatea în condiţiile timpului de muncă parţial, indemnizaţia nu se suspendă.

8 февраля 2018