Îndemnizație pe perioada carantinei

14 апреля 2020 58

La întreprinderea unde activez a fost declarată carantină de către Comisia Situații Excepționale Locale. Conform acesteia, toți angajații au fost trimiși în autoizolare la domiciliu. Conform art. 14 din Legea privind indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă şi alte prestaţii de asigurări sociale, pentru această perioadă trebuie să primesc îndemnizație în baza certificatului medical. Medicul de familie zice că nu are dreptul să mi-l elibereze, fără a aduce un argument plauzibil. Cum să procedez, avînd în vedere că sunt în autoizolare?
La serviciu au zis că nu îmi vor plăti salariu, în conformitate cu art. 76 lit. d) Codul Muncii, pe motivul suspendării contractului de muncă pe perioada carantinei.
Cine are dreptate? Ce sa fac in această situație? Mersi!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Angajatorul are dreptate.

30 апреля 2020