Indemnizatie pentru copii, un parinte asigurat

1 апреля 2024 3

Buna ziua. Din greseala am depus cerere pentru a primi indemnizatie pentru copil din numele sotiei care nu este asigurata. Prin urmare, ea primeste lunar 1.000 de lei. Eu am fost asigurat si inainte de nasterea copilului si sunt in continuare. Putem cumva sa schimbam cererea pentru a primi indemnizatia cuvenita celor asigurati? Precizez ca au trecut 7 luni de la nastere. La momentul depunerii cererii nu am stiut ca se poate face altfel si nu mi-a spus nimeni.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
De indemnizaţia de 1000 lei lunar până la vârsta de 2 ani beneficiază orice copil, indeferent dacă părintele a fost, este sau nu este asigurat.

1 апреля 2024