Indemnizație pentru creșterea copilului

14 марта 2024 3

Buna ziua. Sunt însărcinată, activez oficial de 3 ani. Soțul meu are salariul de 4 ori mai mare decât al meu. Dorim să luăm indemnizația de creștere a copilului pe numele lui, la fel și indemnizația de maternitate (pentru 120 zile). Care este procedura? Am înțeles că eu trebuie să mă eliberez de la locul de muncă. Dar soțul meu? Poate să-și continue activitatea și să primească indemnizația pentru copil? Cu cât timp înainte de a naște trebuie să mă eliberez? Vă mulțumesc.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua. Sarcină ușoară să aveți. Nu trebuie să vă eliberați.
(7) Indemnizația de maternitate se calculează din venitul asigurat al unuia dintre soți, care va determina un cuantum mai mare al indemnizației de maternitate.
Referitor la indemnizatia pentru creșterea copilului până la 3 ani, soțul va trebui să solicite el concediul... mai detaliat pentru îngrijire a copilului și să-i fie stabilită această indemnizatie, iar apoi să reia activitatea și dumnevoastră să solicitați concediul fără a solicita și indemnizatia.

Suplimentar cititi https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=139812&lang=ro#

14 марта 2024