Indemnizatiile pentru copil

16 июня 2019 19

Buna ziua. Puteti sa ma ajutati, va rog. Am copil minor si primesc indemnizatiili, iar acum sunt plecata pentru o luna peste hotare. Se intrerupe achitarea automat sau se continuua sa le achite pina la 2 ani? Mentionez: nu sunt legal si sunt in proces de divort. Si o alta intrebare: dupa divort pot lua copilul peste hotare fara acordul tatalui?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Plecarea dvs peste hotare pentru o perioada scurtă nu afectează plata indemnizațiilor.

Cu referire la cea de a doua întrebare, dvs puteți pleca cu copilul minor peste hotare fara acordul tatălui până la 3 luni doar, stabilirea cu domiciliul peste hotarele țării sau o perioada mai lungă fiind nevoie de acordul... mai detaliat acestuia.

17 июня 2019