Injuraturi

10 октября 2018 84

Buna! Este vreun articol aparte pe tema injuraturilor persoanelor in etate? Si care-i amenda?! Mersi!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Bună ziua
nu există o concretizare anume, pentru persoane în etate sau altele, condiții generale aplicabile tuturor, vedeți prevederile Codului contravențional
Articolul 69. Injuria
(1) Injuria adusă în public, vorbele sau faptele care înjosesc onoarea şi demnitatea persoanei
se sancţionează cu amendă de la 9... mai detaliat la 18 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 10 la 20 de ore.

10 октября 2018