Injuria - unde ma adresez: la politie sau in instanta?

9 августа 2023 4

Buna ziua. In cazul injuriei (sunt probe), este obligatoriu de adresat initial la politie sau se poate scrie direct cerere de chemare in judecata? Mulțumesc.

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Pentru a atrage la răspundere contravențională pentru injurie trebuie de adresat la poliție.

Codul contravențional prevede:
Articolul 69. Injuria

(1) Injuria, adică vorbele sau faptele care lezează onoarea şi demnitatea persoanei,

se sancţionează cu amendă de la 9 la 18 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 10 la... mai detaliat 20 de ore.

Articolul 400. Ministerul Afacerilor Interne
(1) Contravenţiile prevăzute la art... 69–71 ... se constată şi se examinează de către poliţie.

10 августа 2023
  • Адвокат
  • Иные правонарушения
  • Дорожные правонарушения

Buna seara. Dacă doriți ca persoana sa fie atrasă la răspunderea contravențională, atunci vă adresați la poliție. Dacă considerați că, prin fapta persoanei respective v-a fost cauzat un prejudiciu -urmeaza să înaintați o acțiune în instanță de judecată. Dar și în acest caz, ar fi corect să vă adresați și... mai detaliat la organul de politie

10 августа 2023