Înlocuirea părţii neexecutate din pedeapsă cu o pedeapsă mai blândă

12 марта 2024 3

Bună ziua. În cazul infracțiunii prevazute de art. 243 alin. (3) lit. a), b) din Codul penal al RM, poate fi aplicat art. 92 alin. (2) ”Înlocuirea părţii neexecutate din pedeapsă cu o pedeapsă mai blândă” din același Cod?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Maria, da se poate dacă a ispăsit pedeapsa mai mult de jumătate, din articolulu care a fost pedepsit. E foarte greu să fii mai concret, deoarece nu vă referiți mai precis, anul paplicării pedepesei, în ce circumstanse a fost aplicat pedeapsa, dacă vereferiți purțisiplu, atunce da. O să fie... mai detaliat mai normal, dacă DVS o să vă referiți mai concret, ce și cum . Eu pot să vă ofer vaiberu de pe telefonul +37368669950 pentru o consultație mai concret.

13 марта 2024
Iulia Ghețivu
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună, Maria. În general, infracțiunea prevăzută de art. 243 alin. (3) lit. a) b) este o infracțiune gravă.
Potrivit art. 92 alin. (3) CP, înlocuirea părţii neexecutate a pedepsei cu o pedeapsă mai blîndă poate fi aplicată numai după ce condamnatul a executat efectiv cel puţin jumătate din termenul... mai detaliat de pedeapsă pentru o infracțiune gravă.

Însă, după a menționat și colegul, pentru a vă oferi un răspuns concret, sunt necesare mai multe detalii.

13 марта 2024