Inmatriculare masina ramasa mostenire

7 февраля 2018 2990

Buna seara. Ma numesc Dumitru si am 19 ani, recent s-a implinit 1 an de cind a decedat tatal meu. Odata cu decesul lui a ramas masina, care la momentul de fata este inca inmatriculata pe numele tatalui, insa a explirat tot (asigurare, testarea auto). Acum doresc sa trec testarea tehnica, insa am probleme ca e pe numele tatalui meu. Cum pot rezolva problema? Cum pot trece masina pe numele meu si sa ii fac revizia tehnica? M-am apropiat la un birou notarial, dar nu m-au lamurit de ce acte am nevoie!

Комментарии юристов 7

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Dumitru,
Te rog să concretizezi dacă tata mai are careva copii? Era sau nu căsătorit la momentul decesului?
În cazul în care nu te-ai adresat la notar în termen de 6 luni de la decesul tatălui, ar fi cazul să te adresezi în instanța de judecată și să soliciți constatarea acceptării... mai detaliat succesiunii prin intrarea de facto în posesia bunurilor, iar după ce ai o hotărâre judecătorească definitivă te adresezi la notar.

7 февраля 2018

Da, mai am o sora. Tatal era casatorit. Inainte ca tatal meu sa implineasca 6 luni de la deces, mama s-a adresat la notar, si a trecut casa dupa ea, din cite stiu am fost si eu prezent acolo cu sora mea, si am semnat pe careva acte, cum ca... mai detaliat sunt deacord sa trec casa dupa mama.
Legat de cazul cu masina, sora, si mama sunt deacord ca eu sa trec masina dupa mine daca este posibil. Cei de la biroul notar mi-au spus de careva acte, am fost confuz in ceea ce mi-au spus ei. era ceva legat de (un act cum ca masina nu a fost in accident/nu a fost furata, un act de la evaluarea/estimarii masinii) certificatul tatalui de deces si ca mama trebuie sa semneze careva acte, ca tot nu am inteles!

7 февраля 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Împreună cu mama trebuie să vă adresați la notarul la care ați fost când a fost deschisă procedura.
Dacă ai semnat vreo declarație de renunțare la succesiune, aceasta presupune că ai renunțat la toate bunurile.
În atare situație doar persoana care a acceptat succesiunea va putea sa accepte și bunul... mai detaliat mobil(automobilul).

7 февраля 2018

OK, deci reese ca masina acum teoretic ii apartine mamei, mama, o poate trece pe numele meu, nu ?

7 февраля 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Da, trebuie sa încheiați un contract. Deja ce fel de contract și condițiile le convenți între dvs. Contractul poate fi întocmit în forma scrisă, nu este obligatorie forma autentică

7 февраля 2018

Iti Multumesc mult Igor Brinișter, pentru timpul si ajutorul acordat! :)

7 февраля 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Mai întâi mergeți la notarul care s-a ocupat de dosarul de succesiune.
Cu plăcere!

8 февраля 2018