Înmatricularea unei motociclete de către o persoana care nu are permis pentru categoria corespunzătoare

19 декабря 2023 5

Buna! Am auzit că nu poți vinde o motocicletă nouă ori la mâna a doua decât unei persoane care deține permis de conducere pentru categoria respectivă de mijloace de transport. Chipurile, dacă cumpărătorul nu are permis de categoria "A" și comite o contravenție sau infracțiune în domeniul circulației rutiere, va răspunde și persoana care a vândut motocicleta implicată în fapta menționată. Este adevărat? Există așa lege? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua. Nu este adevărat.
Nu este obligator deținerea permisului de conducere pentru a cumpăra un bun(motocicleta).

20 декабря 2023