Inregistrarea afacerii

13 июля 2017 49

Buna ziua! Doresc sa lansez o afacere in zona rurala "Ecoferma de capre de tip sanatorial". Nu stiu sub ce denumire sa inregistrez afacerea SRL, II sau altfel? Deoarece imi doresc sa pot angaja muncitori, sa pot realiza produse, sa pot oferi servicii de odihna la ferma. Cum ar fi corect si legal? Multumesc anticipat!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Dacă doriți să aveți angajați, alții decât membrii imediați ai familiei, nu puteți utiliza forma juridică de Întreprindere Individuală. Prin urmare, o formă juridică potrivită ar fi Societate cu răspundere limitată. Aceasta însă presupune cheltuieli mai mari de constituire, administrare, evidență contabilă etc. Ar trebui să cântăriți atent raportul cheltuieli/venituri... mai detaliat anticipate, inainte de a va lansa afacerea: Poate are sens ca la etapa inițială să activați ca ÎI (cu forțe proprii și ale soțului/copiilor) și, pe măsură ce va crește afacerea, să o reorganizați în altă formă juridică.

11 августа 2017