Înregistrarea la cadastru și plata impozitelor la vânzarea-cumpararea apartamentului

25 мая 2018 305

Cu aproximativ un an în urmă, am fost cu părinții la notar, ei mi-au vândut apartamentul la preț cadastral. Nu am fost sa înregistrez apartamentul la cadastru încă, pentru că notarul mi-a zis că pot să o fac oricând, chiar și peste 10 ani. Mamei nu i-a venit nicio scrisoare în care să fie indicat că are de plătit vreun impozit.
1. Trebuie să înregistrez urgent apartamentul pe numele meu la cadastru?
2. Cum pot afla fără a atrage atenție suplimentară dacă am eu sau mama de plătit vreun impozit după această vânzare?
3. Trebuie să înregistrez sau să declar ceva personal la fisc referitor la această vânzare?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna,
Vînzare a imobilului la prețul cadastral nu implica necesitatea de a achita impozit pe motiv că nu aveți înregistrat un venit.
Totodată, dreptul d-stră de proprietate o să apară din momentul cînd o să înregistrați la cadastru vînzare a cumpărarea. La moment nu puteți fi considerat proprietar al bunului.

25 мая 2018