Înșelăciune

3 октября 2023 3

Bună ziua. Am dat comandă online, pe instagram, de niște haine în valoare de aproape 1.000 de lei. Au trecut deja 2 săptămâni, vânzătorul nu răspunde și nu am mai primit comanda. Am mesajele, poza cu transferul banilor, dar legat de identitatea acestuia am doar numărul cardului si numele posesorului cardului. Este posibil ca persoana să nu fie din Republica Moldova, ci dintr-o țară străină (Belarusia). Cum pot proceda în acest caz? Pot scrie cerere la poliție, daca e posibil ca persoana să nu fie din RM? Poate nu sunt eu prima căreia i se întâmplă acest lucru cu acest cont/magazin online?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Andreea, da e posisibil, să fie un escroc internațional. DVS sunteți în drept să depuneți o petiție la poliție, tot depinde în ce mod o să fie întocmită această cerere, eu sunt desponibil să contribui la întocmirea cererii, puteți apela viberul meu de pe telefonul +37368669950 și noi vom... mai detaliat discuta.

3 октября 2023