Înșelătorie cu bani mulți

1 июля 2023 33

Bună ziua. Am făcut cunoștință pe net cu un bărbat scoțian care inițial mi-a lăsat impresii foarte bune. Între noi s-a iscat o poveste de dragoste. S-a prezentat ca fiind militar și a spus că se află în misiune în Siria. Peste 3 săptămâni m-a rugat să-l ajut. Mi-a zis că are o sumă mare de bani și eu sunt unica persoană care pot să-l ajut. El a crescut la orfelinat și nu are pe nimeni în afară de mine. A zis că în Siria nu are acces la bănci, deoarece e situație de razboi și nu poate face transfer bănesc cum i-am cerut inițial. Cică a trimis coletul pe numele meu cu o sumă enormă de bani și a achitat un comision de 4.950 de euro. În ziua următoare mi-a venit un mesaj electronic precum că acel colet e oprit pe un aeroport în Germania și că eu trebuie să achit fără întârziere o taxă locală de 4.000 de euro, bani pe care i-am expediat prin intermediul băncii. După încă o zi, mi-a venit alt mesaj cu cererea să achit altă taxă de 18.800 euro, iar dacă nu am acești bani, să iau un împrumut bancar. În caz contrar voi fi acuzată de spălare de bani și voi fi dată în judecată. Într-un final m-am adresat la poliție, dar timp de o săptămână încă nimeni nu a ridicat un deget. Banii i-am transferat pe numele unei persoane în Germania cu un nume straniu, dar cică să nu-mi fac griji, că așa-l cheamă pe curierul diplomatic care-mi livrează coletul. Așa și nu a venit niciun colet, dar banii i-am pierdut. Așa-zisul meu iubit, care cică îmi scria din Siria și tot de acolo mi-a trimis coletul, de fapt îmi scria din Anglia. Mi-am dat seama că era un cont fals și am fost înșelată. Cu ce mă puteți sfătui în acest caz? Pot să recuperez cumva banii? Pot să-l dau pe mâna poliției din Anglia pentru a- l pedepsi ca să nu-și găsească alte victime? Vă rog mult să mă ajutați cu un sfat. Mulțumesc.

Jurist comments 1

  • Адвокат
  • Иные правонарушения
  • Дорожные правонарушения

Buna seara. Puteți să mă contactați? Este necesar de sesizat poliția din Moldova, iar după caz și în altă țară.

1 июля 2023