Instalatie cu gaz indicata in certificatul tehnic al masinii, dar inexistenta in realitate

14 июля 2023 3

Buna ziua. In certificatul tehnic al masinii este indicat ca aceasta are instalatie cu gaz, dar eu nu am instalatia de gaz pe ea. Are dreptul politia sa ma sanctioneze si sa-mi scoata placutele de inmatriculare?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!
Iată care cazuri prevederi RCR pentru retragerea plăcilor cu n/î:

121. Este interzisă exploatarea vehiculului prin retragerea plăcilor cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare în cazurile în care:

a) acesta este fabricat sau reutilat nerespectîndu-se standardele şi normativele în vigoare privind siguranţa traficului rutier;

b) acesta nu a fost supus controlului... mai detaliat tehnic de stat sau lipseşte ecusonul pe raportul de verificare tehnică a vehiculului;

c) numărul de înmatriculare nu corespunde standardului stabilit;

d) acesta este echipat cu dispozitive luminoase şi sonore speciale fără autorizaţia Direcției poliției de patrulare;

e) parbrizul sau suprafeţele de geam ale portierelor din faţă sînt umbrite, contrar prevederilor punctului 122 subpunctul 6) litera e) din prezentul Regulament.

După înlăturarea neajunsului care a servit drept temei pentru interzicerea exploatării, deţinătorul vehiculului îl va prezenta pentru inspectarea repetată la poliţie, care îi va restitui plăcile cu numărul de înmatriculare (de înregistrare) retrase.

Respectiv, dacă lipsește instalația cu gaz care este indicată în certificatul tehnic, se echivalează cu faptul că aceasta a fost reutilată fără a se respecta cerințele legale.

17 июля 2023