Institutia refuza sa-mi se semneze foaia de boală cu care trebuie sa ies in concediu de maternitate?

3 мая 2017 34

Am menționat intr-o alta întrebare... referitor la acordarea indemnizație in cazul in care sunt studenta la scoala doctorala unde e reținut carnetul de muncă, respectiv fiind angajat prin cumul la institutia de cercetare unde desfasor cercetarile pentru doctorat... mi s-a raspuns ca trebuie sa merg cu foia de boală sa semneze institutia in care activez... aici instituția refuza sa mi se semneze această foaie de boală... motivînd ca sunt prin cumul... cum trebuie sa procedez? Va rog mult sa ma ajutati.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Levitschii Iurii
  • Юрисконсульт

Buna ziua, Mariana. Puteti sa va adresati la inspectia muncii. Dar totusi incercati sa depuneti cererea prin cancelarie (un exemplar cu nr. de intrare ramine la dvs)shi sa primiti un raspuns oficial. In caz ca refuza sa inregistreze transmiteti prin posta (scrisoare recomandata) cu aviz de receptionare. In acest caz... mai detaliat ve-ti avea probe pentru un eventual litigiu in instanta.

4 мая 2017