Interdictia cumulului la locul de munca

2 марта 2017 54

Bună ziua, poate angajatorul meu actual să-mi interzică printr-o metodă legală să nu pot să activez într-o altă companie, fiind angajată în compania actuală. Angajatorul are drepturi asupra compețelor mele profesionale? Mulțumesc.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Buna ziua,
pentru incheierea contractului individual de munca prin cumul, nu se cere consimtamintul angajatorului de la locul de munca de baza. Respectiv, angajatorul nu poate interzice munca prin cumul la alta unitate, atita timp cit aceasta va fi prestata in afara orelor de program ale muncii de baza.
Suplimentar, puteti consulta... mai detaliat art. 267-274 Codul Muncii
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=326757

3 марта 2017
Iulia Furtuna
  • Адвокат

Buna ziua! Daca ocupati o functie, avind conditii si regim de munca deosebite, ia munca prin cumul ar putea pune in pericol sanatatea Dvs sau securitatea procesului de productie, angajatorul este in drept, de comun acord cu reprezentantii salariatilor, sa va interzica sa munciti la o alta companie. Restrictiil legale... mai detaliat de a cumula functii sunt prevazute pentru conducatorii unitatilor de stat, municipale si cu capital majoritar de stat, precum si pentru persoanele cu functie de raspundere in sensul si in conditiile Legii SA. Codul muncii interzice sa interzici cumulul, dar partile contractului individual de munca pot stipula obligatia, perfect executorie, a salariatului de informare prealabila cu privire la angajarea prin cumul la o alta companie. De asemenea, este important de tinut cont de obligatia salariatului de a pastra secretul comercial in contextul muncii prin cumul la un alt angajator.

3 марта 2017