Interdictia de a parasi tara

17 апреля 2018 220

Faza este ca eu sunt peste hotare si vreau sa vin in moldova pe 1 saptamana pana la sfarsitul lui aprilie... pe site-ul judecatoriei Chisinau am gasit o sedinta de judecata pe 10 mai cu tematica: cautarea si aducerea fortata a debitorului. Sa inteleg ca acea sedinta va decide daca sa-mi puna sau nu interdictie de a parasi tara?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Mihai Guțu
  • Адвокат-стажер

Pentru orice eventualitate, tin sa va anunt ca puteti verifica daca nu a fost aplicata interdictia de a parasi tara prin expedierea unei cereri personale formulate într-o formă liberă adresatea Inspectoratului General al Poliţiei de Frontieră, în care obligatoriu sa indicati datele de identitate ale persoanei pentru care se... mai detaliat solicită informaţia, adresa şi numărul de telefon al solicitantului. Totodată, la cerere este necesar de a anexa copia actului de identitate a solicitantului şi a persoanei la care se referă informaţia, copia actului ce atestă dreptul solicitantului de a reprezenta interesele persoanei la care se referă informaţia. Anexarea actelor enumerate sunt obligatorii, deoarece informaţia solicitată constituie date cu caracter personal, care sunt prelucrate şi protejate în conformitate cu prevederile Legii nr.133 din 08.07.2011 „privind protecţia datelor cu caracter personal". Informaţia solicitată v-a fi furnizată în termen de cel mult 15 zile şi v-a fi preluată personal de la sediul Inspectoratului General al Poliţiei de Frontieră.

Politia de Frontiera
Contacte
Adresa: str. Petricani 19, municipiul Chișinău

Republica Moldova MD-2012

fax: (373-22) 259-651

e-mail: politia.frontiera@border.gov.md
Informații privind traversarea frontierei de stat LINIA VERDE:

tel: (373-22) 259-717 (24/7)

Referitor la cautarea debitorului si aducerea fortata a acestuia, este important sa intelegem la ce etapa se afla cauza (daca exista deja un titlu executoriu sau nu). Ori cautarea debitorului poate fi ceruta atit de creditor (la cererea creditorului cind acesta considera necesar) cit si de executorul judecatoresc (in cazul in care a fost efectuata la demersul executorului, atunci rezulta ca a fost emis un titlu executoriu si executorul judecatoresc va putea ulterior solicita aplicarea interdictiei de a parasi tara, in cazul in care nu a solicitat deja anterior aplicarea acestei masuri de asigurare).

****
Articolul 72. Căutarea debitorului şi a bunurilor sale
(1) În cazul cînd prezenţa debitorului la anumite acţiuni de executare este impusă de lege, de documentul executoriu sau cînd executorul judecătoresc ori creditorul o consideră necesară, iar locul de aflare a debitorului nu este cunoscut, instanţa de judecată, la demersul executorului judecătoresc sau la cererea creditorului, adoptă o încheiere de căutare a debitorului.
(2) Căutarea debitorului persoană fizică se efectuează de către organul afacerilor interne în a cărui rază teritorială se află ultimul domiciliu al debitorului.
(3) Căutarea debitorului persoană juridică se efectuează de către executorul judecătoresc, la cererea creditorului.
(4) Încheierea privind căutarea debitorului sau privind refuzul de a da debitorul în căutare poate fi contestată cu recurs.
(5) Mijloacele de transport sînt declarate în căutare de executorul judecătoresc prin emiterea unei încheieri. În temeiul încheierii de declarare în căutare a mijlocului de transport, posesorul acestuia poate fi înlăturat de la conducere de către colaboratorii organului afacerilor interne sau ai Serviciului Grăniceri, iar mijlocul de transport poate fi reţinut pînă la predarea lui către executorul judecătoresc sau către creditor.
Articolul 73. Aducerea forţată a debitorului
(1) În cazul în care debitorul nu se prezintă repetat la solicitarea executorului judecătoresc, instanţa de judecată, la demersul acestuia din urmă, va dispune aducerea forţată în faţa lui a debitorului şi a altor persoane indicate la art. 44 alin. (3) din prezentul cod.
(2) Aducerea forţată a debitorului se face de către organul afacerilor interne în a cărui rază teritorială debitorul îşi are domiciliul sau sediul.
(3) Cheltuielile de aducere forţată se încasează de la debitor în beneficiul statului de către instanţa de judecată în modul prevăzut la capitolul XXXV din Codul de procedură civilă.
*****

Pe cind, interdictia de a parasi tara se aplica doar in scopul asigurării executării documentului executoriu, odată cu intentarea procedurii de executare si cu obligarea executorului judecătoresc de a efectua periodic un control privind necesitatea menţinerii acestei interdicţii.

***
Articolul 64. Interdicţia de a părăsi ţara
(1) Interdicţia de a părăsi ţara în cel mult 6 luni se aplică de către instanţa de judecată, la demersul executorului judecătoresc, doar după luarea măsurilor de asigurare a executării documentului executoriu, cu obligarea executorului judecătoresc de a efectua periodic un control privind necesitatea menţinerii acestei interdicţii.
(2) Dacă este necesară menţinerea interdicţiei pe un termen mai mare, aceasta poate fi aplicată în mod repetat în urma unui demers motivat al executorului judecătoresc, dar nu mai mult de 3 ori în cadrul aceleiaşi proceduri de executare.
(3) În cazul încetării procedurii de executare sau al restituirii documentului executoriu, precum şi în cazul în care dispare necesitatea aplicării interdicţiei de a părăsi ţara, această interdicţie se revocă de către instanţa de judecată la cererea executorului judecătoresc sau a părţilor.
***

http://lex.justice.md/document_rom.php?id=7815EB1B:E68465D1

23 апреля 2018