Interdictie de a parasi tara din cauza unui credit nerambursat?

7 июля 2023 5

Buna ziua. Am un credit bancar nerambursat. Am constatat pe portalul instantelor judiciare ca am un dosar civil. E posibil sa am si interdictie de a parasi tara?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bunä ziua.
Pînă nu eate hotărîre pe cauza respectivă şi nu a fost pornită procedura de executare silită, cu siguranţă nu puteţi avea interdicție de a părăsi ţara.

7 июля 2023
  • Юрисконсульт

Buna Raisa, până când DVS n-ați nimerit în veziune executorului judecătoresc, DVS aveți dreptul să plecați după hotarele țării. Nu mai executorul e îndrept să aplici o așa interdicție.

8 июля 2023