Interdicție de înstrăinare a imobilului

5 июня 2024 3

Bună ziua. Un imobil este deținut cu drept de proprietate comună în devălmășie. Unul din coproprietari nu a rambursat un credit și are o datorie de aproximativ 30.000 lei. Este în drept creditorul (bancă) să aplice pe imobilul menționat interdicție de înstrăinare, având în vedere mărimea redusă a datoriei? Mulțumesc anticipat!

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Ion Bucur
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,
Da are dreptul!

6 июня 2024
  • Юрисконсульт

Buna Mariana, de dprit ca executorul să se aprecieze, cu cânt este dator persoana dată, el ar trebui să stabilească în ce constă datoria acestei persoane. Vă spun de o dată, că acest lucru nu se face de executor, lui e mai simplu să emită o încheire pe tot bunul,... mai detaliat mai departe lămurițivă voi, bunul se v-a găsi sub sechestru atâta timp, cât o să socoată executorul, pentru a urgenta soluția, DVS sunteți în drept să-l obligați pe datornic să achite suma datorată, altfel o să aveți dureri de cap.

6 июня 2024