Interdicție pentru toată zona Schengen

15 августа 2024 0

Bună ziua. Am aplicată interdicție pentru toată zona Schengen cu pașaportul biometric moldovenesc. Recent am redobândit cetățenia română și am perfectat toate actele. Pot să plec în una din țările UE cu acte românești? Alternativ, cum pot solicita ridicarea interdicției? Mulțumesc.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Fiind cetățean român, aveți dreptul de a călători în Uniunea Europeană și în zona Schengen fără vize și fără restricții, folosind pașaportul sau cartea de identitate românească. Interdicția aplicată pe pașaportul biometric moldovenesc nu ar trebui să afecteze dreptul dumneavoastră de a călători în UE ca cetățean român.

Dacă... mai detaliat doriți să ridicați interdicția aplicată pe pașaportul moldovenesc, trebuie să urmați câțiva pași:

-Identificarea motivului interdicției: În primul rând, trebuie să aflați motivul exact pentru care v-a fost aplicată interdicția. Acest lucru poate fi realizat contactând autoritățile care au impus interdicția sau, în unele cazuri, prin intermediul misiunii diplomatice a Republicii Moldova din țara respectivă.

-Depunerea unei cereri de ridicare a interdicției: În funcție de motivul interdicției, puteți depune o cerere pentru ridicarea acesteia. Cererea poate fi depusă la autoritatea competentă din țara care a impus interdicția, și este recomandat să atașați documente care să susțină argumentele dumneavoastră (de exemplu, dovezi că ați remediat cauza care a dus la interdicție).

15 августа 2024