Interdicții pe apartament

22 июля 2023 3

Bună ziua. Am găsit un apartament pe care vreau sa-l cumpăr, dar acesta are aplicate 15 interdictii de la 12 executori judecătorești. Proprietarii apartamentului sunt părinții vânzătorului. Aceștia au decedat recent. Proces de moștenire pe cei 3 copii nu au făcut. Vânzătorul mai are 2 frati. Fiind încă în viață, unul din parinti a luat multe credite pe care nu le-a rambursat. În timp s-a acumulat o datorie mare. Vânzătorul nu are bani să o achite și mizează pe o arvună sau imprumut de 15 mii de euro, ca să achite toate sumele restante. Procesul de moștenire durează 3-4 luni și notarii spun că nu e posibil de facut contract de arvună, deoarece vânzătorul nu este proprietar si până nu scoate grevările, nu poate deveni moștenitor împreună cu cei 2 frați. Spuneți-mi, vă rog, există vreo soluție juridică în acest sens? Poate e posibil de făcut un contract de împrumut la notar, cu obligațiunea ca împrumutatul să-mi vândă imobilul? Sunt careva riscuri că unii executorii judecatoresti s-ar opune să scoată interdicțiile? Vânzătorul a zis că daja a scos o interdicție plătind o penalitate cu bani proprii. Dar mă intreb dacă alți executori se pot opune și respectiv procesul de scoatere a interdicțiilor să se întindă în timp.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.
Riscuri desigur sunt mari.
Dacă există deja 15 proceduri de executare, la toate în afară de suma datoriei iniţiale se va adăuga cheltuieli de executare şi onorariile executorilor, după achitare executorii la solicitarea creditorilor vor mai cere dobînzi de întîrziere.
Pot interveni ceilalţi 2 moştenitori care nu vor vrea să vîndă... mai detaliat părţile lor... sunt prea multe variabile în cazul descris de dumneavoastră.
Dacă tare doriţi să procuraţi acest apartament, puteţi procura datoriile (cesiune de creanţă) care le avea defunctul şi deja în calitate de creditor să procuraţi acest apartament.
Dar oricum sunt prea multe variabile ce nu vă avantajează.

23 июля 2023

Multumesc mult de raspuns Sergiu.

24 декабря 2023