Întoarcerea apartamentului din motivul lipsei de iluminare solara

3 апреля 2017 94

Se poate de returnat apartamentul procurat catre firma de construcţii, dacă blocul nu este dat în exploatare, deşi noi locuim în el din august 2016. Motivul este că apartamentul este amplasat la nord (nu pătrunde soarele) şi acum se mai construieşte un bloc, care ne va bloca şi puţinele raze de soare care pătrund spre seară, fapt despre care noi nu am ştiut! Mulţumim anticipat!

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Адвокат

Răspunsul scurt este: nu se poate.
Cu un grad redus de succes, puteţi încerca 2 căi:
(1) folosiţi faptul că blocul nu a fost dat în exploatare, demonstraţi că asta a fost o neexecutare esenţială a contractului (şi anume, indicaţi ce inconveniente aveţi la moment în legătură cu nedarea în exploatare) şi... mai detaliat desfaceţi contractul conform art. 735 Cod civil; sau
(2) găsiţi probe că vi s-au dat asigurări că în faţa blocului dvs nu va fi ridicat un alt bloc. De exemplu, în proiectul de construcţie iniţial, care v-a fost prezentat la încheierea contractului, se arăta că acolo va fi spaţiu pentru joacă - parc etc. Şi atunci reiese că constructorul şi-a încălcat obligaţiile contractuale şi puteţi declara rezoluţiunea conform art. 735.
În caz de rezoluţiune, contractul încetează şi aveţi dreptul la restituirea preţului (art. 738 Cod civil).

3 апреля 2017
Vitalie Enachi
  • Адвокат

La fel puteți să verificați legalitatea actelor permisive, privind construcția blocului nou (certificat de urbanism, proiect, autorizație de construire) și dacă urma să fie organizate consulații publice etc.

3 апреля 2017