Intrarea in tara cu marfuri de 300 - 600 euro

12 сентября 2017 374

Buna ziua. Valoarea produselor cu care poti intra in tara este de pina la 300 euro. Dar daca produsul este de 599 euro, insa e scris pe o singura factura pe 2 persoane (rude), va fi posibil de trecut vama fara a plati devamarea?
Daca da, ce baza juridica avem la mana ca sa putem arata vamesilor?
Multumesc.

Комментарии юристов 3

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Vitalie,

Legea cu privire la modul de introducere şi scoatere a bunurilor de
pe teritoriul Republicii Moldova de către persoane fizice la art. 5 menționează expres că "valoarea bunului" nu trebuie să depășească suma de 300 euro, se pune accentul pe bun în sumă de 300 de euro, așa... mai detaliat deci, nu contează faptul că pe factură sunteți indicați 2 beneficiari și proporțional din suma bunului vă revine câte 300 de euro atâta timp cât acesta însăși costă 600 euro.

12 сентября 2017

Vitalie. Multumesc pentru raspuns. Cum se explica faptul ca eu am trecut vama cu sotia, avind un bun de peste 300 euro. Vamesul mi-a zis ca se permite, atita timp cit factura e scrisa pe 2 persoane si ambele si sunt rude de gradul I. Respectiv am trecut cu bun... mai detaliat fara probleme.

M-am interesat de acest aspect inainte de a intra cu bunul in tara dar totusi nu am gasit baza juridica. Cum explicati?

Va multumesc

13 сентября 2017
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Ar fi bine o astfel de explicație să vă ofere Serviciul Vamal...probabil pe factura era suma mai mare de 300 de euro, însă erau indicate mai multe bunuri care în total depășeau suma de 300 euro.

14 сентября 2017