Intrarea si iesirea cu valuta din Moldova

24 июня 2017 152

Care este suma maxima de intrare si iesire cu bani, valuta in Moldova? La declararea sumei mai mari de limita se achita ceva taxe? Care este suma maxima cash? Care sunt sactiunile pu nedeclarare? Alta informatie utila este binevenita. Merci anticipat.

Комментарии юристов 5

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Адвокат-стажер

Bună seara, Alexandru.

Vedeti prevederile art.3 indice 1 din Legea nr.1569 din 20.12.2009 aici http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&id=312785 .

Se sancționează contravențional - vedeți art. 287 din Codul Contravențional http://lex.justice.md/md/330333/ și penal - art. 248 și 249 din Codul Penal http://lex.justice.md/md/331268/ .

24 июня 2017
Irina Șeghera
  • Адвокат-стажер

În conformitate cu art. 28 al Legii nr.380 din 20.11.1997 cu privire la tariful vamal, valuta națională, străină (excerție folosita în scopuri numismatice) precum și hârtiile de valoare sunt scutite de taxa vamala.

24 июня 2017
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună seara!

De asemenea, vedeţi Legea RM privind reglementarea valutară, nr.62/2008 (în special art.29 din Lege) http://lex.justice.md/md/328534/

Sancţiuni:

1. În cazul nedeclarării valutei ce depăşeşte proporţiile mari (mai mult de 20 salarii medii pe economie stabilite la momentul săvârşirii faptei, adică mai mult de 106 000 MDL) - riscaţi amendă în mărime de... mai detaliat la 500 la 650 unităţi convenţionale sau muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore sau închisoare de pînă la 2 ani, iar persoana juridică - amendă în mărime de la 2000 la 4000 unităţi convenţionale cu privarea de dreptul de a exercita o anumită activitate (alin.1 art.248 Cod penal).

2. În cazul nedeclarării valutei ce depăşeşte proporţiile deosebit de mari (mai mult de 40 salarii medii pe economie stabilite la momentul săvârşirii faptei, adică mai mult de 212 000 MDL) - riscaţi închisoare de la 3 la 10 ani, iar persoana juridică - amendă în mărime de la 6000 la 11000 unităţi convenţionale cu privarea de dreptul de a exercita o anumită activitate sau cu lichidarea acesteia (lit.d) alin.1 art.248 Cod penal).

3. În cazul nedeclarării valutei ce nu ajunge la proporţiile mari (adică până la 106 000 MDL) - riscaţi o amendă în mărime de la 60 la 90 de unităţi convenţionale (alin.10 art.287 Cod contravenţional).

25 июня 2017

Buna ziua. Merci de raspunsuri.
Mai vreau sa mai fac doar o precizare.
Atunci cind ai o suma mai mare de 10000 euro , de exemplu 12000 euro. O delcari la vama, si pu surplusul de 2000 euro se achita ceva taxe , comisioane? Sau doar se declara si atit, fara achitarea... mai detaliat taxelor? E noevoi de acte co confirma provenienta?

27 июня 2017
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna seara, Alexandru!

1. La scoaterea valutei de pe teritoriul vamal al RM in suma ce depaseste 10000 Euro sau echivalentul acesteia aveti obligatia legala de a o declara organului vamal, fara achitarea drepturilor de export.

2. La scoaterea de pe teritoriul vamal al RM a valutei în sumă totală... mai detaliat de peste 10000 de euro (sau echivalentul lor), însă care nu depăşeşte 50 000 de euro (sau echivalentul lor) de persoană/călătorie, organelor vamale urmeaza a fi prezentate documentele confirmative pentru suma ce depăşeşte 10000 de euro (sau echivalentul lor), şi anume: a) actele vamale ce confirmă introducerea mijloacelor băneşti în Republica Moldova, si/sau
b) permisiunile pentru scoaterea mijloacelor băneşti din Republica Moldova, eliberate de băncile licenţiate, şi/sau autorizaţiile pentru scoaterea mijloacelor băneşti din Republica Moldova, eliberate de Banca Naţională a Moldovei.

28 июня 2017