Intrebare in privinta achitarii venietei

24 ноября 2017 80

Buna ziua! As vrea sa aflu in privinta achitarii venietei. Eu trebuie sa achit venieta pe toata perioada aflarii autaturismalui (inregistrat in alt stat) pe teritoriul RM sau numai cind ma folosesc de drumurile nationale deplasindu-ma undeva? Daca autoturismul se ufla in ograda si eu nu ma deplasez cu el nicaeri, eu totuna trebuie sa achit aceasta venieta? Pentru ca in lege este e scris venieta se achita pentru folosirea drumurilor nationale. Si nu este scris pentru aflare pe teritoriul RM. Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Da indiferent de faptul dacă vă deplasați cu acesta sau nu, trebuie să achitați vinieta.

24 ноября 2017