Intrebare legata de testamente multiple

22 апреля 2018 76

Pe parcursul vietii o persoana a scris mai multe testamente pe acelas imobil. Care testament este valabil, daca de fiecare data cand scria un alt testament, nu-l anula pe cel vechi?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua,
Întocmirea unui nou testament, indiferent de forma acestuia (olograf, mistic, autentic) anulează în mod automat testamentul precedent.

Aici vedeți prevederile Codului civil referitoare la întrebarea dvs., iar mai jos linkul la Codul civil al RM
Articolul 1465. Modificarea sau revocarea testamentului
Testatorul poate modifica sau revoca testamentul... mai detaliat în orice moment:
a) prin întocmirea unui nou testament, care revocă în mod direct, total sau parţial, testamentul anterior ce contravine noului testament;
b) prin depunerea unei cereri la notar;
c) prin distrugerea tuturor exemplarelor testamentului olograf.
Articolul 1466. Inadmisibilitatea restabilirii testamentului revocat
Testamentul revocat printr-un testament întocmit mai tîrziu nu poate fi restabilit nici în cazul în care testamentul ulterior va fi revocat prin depunerea unei cereri.
Articolul 1467. Pluralitatea de testamente
Dacă testatorul a întocmit cîteva testamente care se completează şi nu se substituie integral unul pe altul, toate testamentele rămîn în vigoare. Testamentul anterior îşi păstrează puterea legală în limita în care prevederile lui nu sînt modificate prin testamentele ulterioare.

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=325085

22 апреля 2018