Intrebare referitor la urmarirea salariului de catre executorul judecatoresc

21 августа 2018 187

Buna ziua! Am o intrebare referitor la urmarirea salariului de catre executorul judecatoresc. In privinta mea sunt 3 titluri executorii, fiecare in suma de peste 25.000 lei. Nu am bunuri si nici nu sunt angajat la munca. Am asa o intrebare. Conform prevederilor art. 105 (b) din Codul de executare al RM, salariul poate fi urmarit de catre executor daca suma urmarita nu depaseste 150 unitati conventionale, daca debitorul lucreaza. In cazul ca ma angajez oficial, executorii au dreptul sa faca retineri din salariu, tinind cont ca pe fiecare titlu executoriu suma urmarita depaseste 150 u.c.? Multumesc.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Art. 106 alin.(2) Cod de Executare reglementează următoarele:
(2) Din salariul şi din alte venituri ale debitorului pot fi reţinute, în baza unui document executoriu,  nu mai mult de 20%, iar în baza cîtorva documente executorii, nu mai mult de 50% din cuantumul lor pînă la achitarea deplină a sumei urmărite.

21 августа 2018