Intretin 4 copii, inclusiv 2 pe tutela. Pot beneficia de plati sociale pentru tutela?

16 марта 2017 113

Am doi copii la tutela si nu primesc nimic pe tutela. Unde sa ma adresez ca sa primesc? De trei ani nu primesc nimic. Numai un ajutor social si pensie de urmas, dar ajutorul il primesc ca am si doi copii ai mei.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Ana Galus
  • Адвокат

Stimata Valentina,

Pentru copiii aflati sub tutela, parintilor adoptivi li se platesc lunar indemnizatii pentru alimentatie, procurarea imbracamintei, obiectelor de igiena personala, etc. Indemnizatia se stabileste si se achita in cuantum de 800 lei pentru fiecare copil aflat sub tutela.

Stabilirea si plata indemnizatiilor se efectueaza de catre directiile/sectiile aistenta sociala si... mai detaliat protectie a familiei din cadrul Primariei, din bugetul de stat.

În cazul tutelei stabilite pînă la 1 ianuarie 2014, direcţia/secţia asistenţă socială şi protecţie a familiei/Direcţia municipală pentru protecţia drepturilor copilului Chişinău va achita indemnizaţiile lunare în baza deciziei autorităţii tutelare de nivelul întîi cu privire la instituirea tutelei, asigurînd verificarea statutului copilului.

În cazul copiilor plasaţi în serviciul tutelă după 1 ianuarie 2014, direcţia respectiva va achita indemnizaţiile lunare în baza dispoziţiei autorităţii tutelare teritoriale privind stabilirea statutului de copil rămas fără ocrotire părintească sau de copil rămas temporar fără ocrotire părintească şi dispoziţiei autorităţii tutelare teritoriale privind plasamentul planificat al copilului în serviciul de tutelă/curatelă, stabilind dreptul la indemnizaţia de tutelă/curatelă.

Mai multe detalii gasiti in Regulamentului cu privire la condiţiile de stabilire şi plată a indemnizaţiilor pentru copiii adoptaţi şi cei aflaţi sub tutelă/curatelă, pe care il puteti accesa la http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=316122.

La fel, adresati-va pentru informatii suplimentare la Primarie.

Succes!

19 марта 2017