Invitație pentru depunerea jurământului, dacă am interdicție pe Schengen?

19 октября 2021 182

Bună ziua. Dacă am interdictie pe Schengen cu pasaportul biometric, îmi va putea da consulatul României invitație la jurământ? Sunt căsătorită cu un cetățean român, avem certificat de căsătorie românesc, copil mic, adresa de domiciliu în România. Ajutați-mă, vă rog!

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna d-na Alina, v-a fi normal dacă DVS o să eșiți la ambasada Romăniei cu o cerere, unde o să indicați mesajul indicat mai sus, cu întrebarea aveți dreptul să intrați în țara lor pentru a susține jurămîntul.

21 октября 2021