L 189/2000

21 апреля 2018 21

Tatal meu este beneficiarul L 189/2000. Este internat la un camin de batrani. Are dreptul la medicamente gratuite si la scutire sau reducere la plata caminului?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Radu.

Presupun că prin L 189/2000 aveți în vedere Legea adoptată de Parlamentul României privind aprobarea Ordonanței Guvernului nr. 105/1999 pentru modificarea și completarea Decretului-lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum și celor deportate... mai detaliat in străinătate ori constituite în prizonieri.

Printre drepturile de care dispun beneficiarii acestei legi, se enumeră și dreptul acestora la asistență medicală și medicamente, în mod gratuit și prioritar, atât în tratament ambulatoriu, cât și pe timpul spitalizărilor.

Totuși, legea nu conține nicio normă în ce privește scutirea sau reducerea plății pentru cămin.

O zi bună.

26 апреля 2018