La cate zile trebuie prezentat certificatul medical?

20 июня 2023 52

Buna! Am cazut si mi-au pus piciorul in ghips. Am fost la medicul de familie si acesta mi-a deschis concediu medical, dar nu mi-a dat niciun act. Cand trebuie sa prezint angajatorului certificatul de concediu medical?

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Certificatul de concediu medical se prezintă la finele concediului.

20 июня 2023
Maria Gogu
  • Адвокат-стажер

Bună ziua Domnul Gheorghe,
colegul, corect v-a comunicat când se prezintă certificatul medical.
Totodată, vreau să vă informez că după procedură angajatul merge la medicul de familie, care îi prescrie tratament și „îi deschide foaie de boală”, ulterior angajatul urmează tratamentul și se prezintă repetat la medic pentru a verifica... mai detaliat starea de sănătate. Medicul decide de a prelungi sau de a închide „foaia de boală”, în care sunt puse ștampilele necesare. Certificatul privind concediul medical se prezintă ulterior angajatorului.
La fel, este bine să cunoașteți că datele din certificat se transmit electronic Casei Naționale de Asigurări Sociale, conform ordinului ministrului sănătății, muncii și protecției sociale, în scopul stabilirii și plății indemnizației pentru incapacitate temporară de muncă, prin intermediul conexiunilor intersistemice securizate, cu respectarea cerințelor de protecție a datelor cu caracter personal.

21 июня 2023