La incetarea concubinajului, cu cine ramane copilul?

16 марта 2017 70

TRAESC CU CONCUBIN IMPREUNA LA PARINTII MEI SI AVEM UN COPIL SCRIS DUPA ACESTA. DACA NE DESPARTIM - EL IMI POATE LUA COPILUL? DACA CONCUBINUL NU ARE UN LOC DE TRAI SI A STAT IN PENITENCIAR? Cum pot face sa ramina copilul cu mine?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Alexandr Tuceac
  • Адвокат

Victoria,

Codul Familiei prevede ca in cazul cînd părinţii locuiesc separat, domiciliul copilului care nu a atins vîrsta de 14 ani se determină prin acordul părinţilor. Dacă un atare acord lipseşte, domiciliul minorului se stabileşte de către instanţa judecătorească, ţinîndu-se cont de interesele şi părerea copilului (dacă acesta a atins vîrsta... mai detaliat de 10 ani). În acest caz, instanţa judecătorească va lua în considerare ataşamentul copilului faţă de fiecare dintre părinţi, faţă de fraţi şi surori, vîrsta copilului, calităţile morale ale părinţilor, relaţiile existente între fiecare părinte şi copil, posibilităţile părinţilor de a crea condiţii adecvate pentru educaţia şi dezvoltarea copilului (îndeletnicirile şi regimul de lucru, condiţiile de trai etc.) La determinarea domiciliului copilului minor, instanţa judecătoreasă va cere şi avizul autorităţii tutelare în a cărei rază teritorială se află domiciliul fiecăruia dintre părinţi.

16 марта 2017