La ridicarea unui gard intre vecini este nevoie de autorizatie.

16 июля 2017 939

Buna ziua! Ati scris intr-un raspuns ca la ridicarea unui gard intre vecini este nevoie de autorizatie. Scrieti va rog in ce norme sau ce baza legala are aceasta afirmatie.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Va trebuie sa obtineti certificat de urbanism si autorizatie de constructie pentru gard.
Este nevoie ca dintre voi doi vecini, sa va intelegeti cine cere autorizatia pentru constructia gardului.
Trebuie de mentionat gardul din ce material va fi construit, deoarece, daca va fi din careva materiale naturale ( ex copaci, tufișuri )... mai detaliat nu va fi nevoie de autorizație.

Astfel,( http://lex.justice.md/md/335823/ ) Legea privind autorizarea executării lucrărilor de construcţie mentioneaza la:
Articolul 21. Dispoziţii generale privind emiterea certificatelor de urbanism şi autorizaţiei de construire/desfiinţare
(1) Certificatele de urbanism şi autorizaţia de construire/desfiinţare  se emit de către primarii municipiilor, oraşelor, comunelor şi satelor pentru construcţii (lucrări de construcţie/desfiinţare) de orice destinaţie şi tip de proprietate.

17 июля 2017