Legea despre pensia alimentară care se plătește după 18 ani copilului care învață la universitate la zi

30 августа 2024 0

Bună ziua. Părinții mei au divorțat când aveam 3 ani. De atunci tatăl a fost impus să achite pensia alimentară. Am făcut 18 în vara anului 2022 și am intrat la universitate, frecvența de zi. Mi-aș dori să cer ca tatăl să-mi achite pensie alimentară, pentru că nu pot lucra din cauza studiilor și mă întreține doar mama. Este posibil așa ceva?

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua, Zlata! Conform Codului Familiei, părinții sunt obligați să-și întrețină copiii majori inapţi de muncă care necesită sprijin material. La determinarea acestei situații, se vor lua în considerație starea materială şi familială, dar și alte circumstanţe importante. Faptul că îți faci studiile cu frecvență la zi și, prin urmare,... mai detaliat nu poți lucra pentru a te întreține, este o circumstanță relevantă. Calea cea mai potrivită este să-i propui tatălui biologic să încheiați la notar un contract privind plata pensiei de întreținere, care va cuprinde următoarele elemente: termenul (până la absolvirea universității), cuantumul pensiei și modul de plată a acesteia (cotă-parte din salariul şi/sau din alte venituri ale tatălui, o sumă bănească fixă plătită periodic, transmiterea unor bunuri, sau o combinație dintre cele enumerate mai înainte).
Dacă tatăl refuză încheierea contractului privind plata pensiei de întreținere, te poți adresa în instanță cu o acțiune pentru încasarea pensiei. În mod obișnuit, pensia de întreţinere se va încasa de la data adresării în instanţa judecătorească, dar aceasta poate fi încasată pentru perioada anterioară adresării în instanţa judecătorească dacă vei putea demonstra că în perioada respectivă ai întreprins măsuri pentru a obține întreţinere din partea tatălui, dar acesta s-a eschivat să ți-o acorde.
Acțiunea pentru încasarea pensiei de întreținere se depune, la alegerea reclamantului (a ta), la instanța în a cărei rază teritorială se află domiciliul pârâtului (tatăl biologic) sau instanța de la domiciliul reclamantului. Acțiunea pentru încasarea pensiei de întreținere este scutită de plata taxei de timbru și a taxei de stat.

31 августа 2024