Litigiu de munca

21 августа 2017 86

Buna ziua. As vrea sa aflu daca e posibil sa demisionez fara preaviz? E bazat pe faptul ca lucrez 11 ore 7/7 si din cauza acestui grafic am probleme de sanatate cu coloana vertebrala? Multumesc!

Комментарии юристов 5

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Юрисконсульт

Bună ziua!

În situația d-voastră, se încalcă în orifce caz normele din legislația muncii privind timpul de muncă și de odihnă.

În general, ar fi preferabil să preavizați angajatorul despre intenția de a demisiona, în virtutea prevederilor art. 85 din Codul Muncii al Republicii Moldova.

Dar eu vă recomand, fără a depune cerere... mai detaliat de demisie adresată angajatorului, să depuneți în instanța de judecată o cerere privind constatarea nulității contractului individual de muncă și să solicitați perceperea drepturilor salariale în limitele posibile pentru munca prestată "suplimentar", precum și repararea prejudiciului patrimonial și.sau moral pentru încălcarea principiului de reglementare a raporturilor de muncă consacrat la art. 5 lit. d.) din Codul Muncii al Republicii Moldova, adică asigurarea dreptului fiecărui salariat la condiţii echitabile de muncă, inclusiv la condiţii de muncă care corespund cerinţelor securității şi sănătății în muncă, şi a dreptului la odihnă, inclusiv la reglementarea timpului de muncă, la acordarea concediului anual de odihnă, a pauzelor de odihnă zilnice, a zilelor de repaus şi de sărbătoare nelucrătoare.

Succese!

22 августа 2017

Mam adresat din nou administartorului anuntindul ca-mi iau din cont propriu 2 zile pentru a trece investigarile medicale ,cu greu a fost de acord ,si in final dupa ce am scris cererea mi-a spus ca bine dar o singura zi cu toate ca in cerere am indicat doua zile consecutive,in... mai detaliat urma investigarile medicul mi-a spus ca nu mai pot sa activez la astfel de serviciu deoarece starea e grava pentru virsta de 22 ani .... dupa o zi din cont propriu pot sa scriu cerere de demisioanre fara preaviz bazindu-ma pe analize .radiografie.traumatolog-ortoped

22 августа 2017
Iulian Moraru
  • Юрисконсульт

Cele 14 zile prevăzute de alin. (1) art. 85 din Codul Muncii în calitate de termen de preaviz reprezintă, de fapt, cererea de demisie.
Cu alte cuvinte, o persoană depune azi cererea și în decurs de 2 săptămân angajatorul este obligat să accepte demisia.

În cazul d-voastră, însă, sunt aplicabile prevederile... mai detaliat alin. (2) de la același articol. În acest mod, angajatorul va fi obligat să accepte cererea de demisie în termenul în care d-voastră îl indicați în cererea motivată (de exemplu 1 zi sau 2), anexând și rezultatul radiografiei.

Ceea ce am scris mai sus este altenativa mai puțin severă pentru angajator în raport cu depunerea cererii de chemare în judecată a acestuia.

22 августа 2017

Multumesc mult pentru informatii

22 августа 2017
Iulian Moraru
  • Юрисконсульт

Cu plăcere!

22 августа 2017